Wsparcie kultury

22 Październik 2014

Wystawa „Świadkowie czasów – fotografia w Austrii po 1945 roku”, MCK, Kraków

Od 23 października w Międzynarodowym Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 można oglądać wystawę „Świadkowie czasów – fotografia w Austrii po 1945 roku”. Wystawa ta odbyła się z wielkim sukcesem między innymi w Wiedniu i Budapeszcie, a w Polsce w Poznaniu i Gdańsku.

Wiedeńska ekspozycja w Künstlerhaus stanowiła największą prezentację fotografii austriackiej po roku 1945. Rozmiar jej sukcesu i zainteresowania potwierdza liczba odwiedzających: ponad 4 tysiące zwiedzających w 6 tygodni.

Autorom wystawy udało się w interesujący – czasem kontrowersyjny – sposób zestawić obok siebie młodych, mniej znanych fotografików oraz artystów sławnych i uznanych; zdjęcia prezentowane były w porządku tematycznym.

Równocześnie ukazał się wtedy album pod tym samym tytułem, nowe kompendium austriackiej fotografii po 1945.

Do Krakowa przyjechał zestaw 50 fotografii, inny niż pokazywany w Poznaniu i Gdańsku. Oglądamy klasyczne, czarno-białe portrety i zdjęcia reporterskie oraz współczesne kreacje wykorzystujące najnowsze techniki cyfrowe. Prezentujemy m.in. prace takich artystów jak: fotoreporterka i portrecistka Inge Morath, dokumentalista Erich Lessing, czy akcjonista Heinz Cibulka.

Wystawa „Świadkowie czasów – fotografia w Austrii po 1945 roku” momentami zaskakuje, czasem prowokuje; doprowadza odbiorcę do śmiechu, ale również skłania do refleksji i przemyśleń. Wyboru prac dokonali: Horst Stasny światowej sławy fotografik i Prof. Dr Werner Sobotka, Prezes Austriackiego Stowarzyszenia Fotograficznego.

Wystawę można oglądać do 16 listopada, od wtorku do niedzieli w godz. 10-18; Kraków, Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25.

Ulubione ()