Wsparcie kultury

10 Marzec 2013

Współpraca z Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie zostało otwarte w 2011 roku. Głównym zadaniem instytucji jest prezentacja polskiej i międzynarodowej sztuki najnowszej. Budynek powstał na terenie dawnej fabryki Schindlera w poprzemysłowej dzielnicy Zabłocie, która w ostatnich latach przechodzi gwałtowną rewitalizację. Autorem projektu jest Claudio Nardi, włoski architekt i projektant wnętrz, który nawiązuje do nurtu neomodernistycznego.
Do głównych zadań MOCAK-u należy przedstawianie sztuki dwóch ostatnich dziesięcioleci w kontekście powojennej awangardy i konceptualizmu oraz wyjaśnianie sensu tworzenia sztuki poprzez wskazywanie jej poznawczo-etycznych wartości i powiązań z codziennością. Muzeum w stałej kolekcji posiada prace artystów z całego świata. Artyści, których prace wchodzą w skład kolekcji, to m.in.: AES+F, Tomasz Bajer, Edward Dwurnik, Krištof Kintera, Ragnar Kjartansson, Jarosław Kozłowski, Robert Kuśmirowski, Lars Laumann, Bartek Materka, Maria Stangret, Beat Streuli, Krzysztof Wodiczko.
Program Muzeum obejmuje również działania edukacyjne, projekty badawcze i wydawnicze. Poprzez tak szeroką działalność MOCAK zamierza zrealizować podstawową misję Muzeum – chce przybliżyć kulturę współczesną jak najszerszej grupie odbiorców.

RE-Bau podjęła się wykonania dla Muzeum kompleksowego remontu oraz prac adaptacyjnych budynku dawnej portierni Fabryki Schindlera. Obiekt pierwotnie nie uwzględniony w projekcie architektonicznym utworzenia siedziby MOCAK-u, ma niezwykle istotną wartość historyczną wśród całego zespołu zabudowań dawnej Fabryki „Emalia”. W latach 1943-1944 portiernia była miejscem przez które wchodzili codziennie więźniowie z pobliskiego obozu w Płaszowie, aby rozpocząć pracę w fabryce. Część pracowników, dzięki staraniom Schindlera, została umieszczona w barakach obozowych na Zabłociu, na przyległej do fabryki parceli.
Przywrócenie tak ważnego obiektu w przestrzeni Zabłocia, przyczynia się stopniowej rewitalizacji poprzemysłowej tkanki i nadania jej nowej funkcji. Ten historyczny budynek zostanie zaadaptowany na przestrzeń ekspozycyjną, którą Muzeum przeznaczy na potrzeby młodych artystów: studentów ASP oraz innych szkół artystycznych. Otwarcie nowej galerii planowane jest w  maju 2013 r.

Ulubione ()