Wsparcie kultury

06 Lipiec 2017

MOCAK – realizacja prac Leopolda Kesslera i Doroty Nieznalskiej

Od 29 czerwca 2017 w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK można oglądać prace Leopolda Kesslera i Doroty Nieznalskiej, których realizatorem była firma RE-Bau, patron Galerii Re. To prace znajdujące się w przestrzeni przed Muzeum od strony ul. Lipowej.


Surrogate City Bike Station Praca Leopolda Kesslera to betonowa symulacja punktu wynajmu rowerów. Z daleka wygląda na prawdziwą stację rowerową, z bliska okazuje się rzeźbą. To zaskoczenie uświadamia nam, jak dalece żyjemy w przekonaniu, że wszystko, co nas otacza, powinno nam służyć.

Dar Gdańska dla Krakowa to fragment muru Stoczni Gdańskiej im. Lenina, który 14 sierpnia 1980 około godziny 11 przeskoczył Lech Wałęsa (wszystkie bramy stoczni były w tym czasie już zamknięte), aby dołączyć do strajkujących tam pracowników. Mur został zbudowany z cegieł pozostałych po rozbiórce jednej z hal znajdujących się na terenie stoczni. Inspiracją dla artystki Doroty Nieznalskiej był pomnik – także fragment muru stoczni – który znajduje się przy siedzibie NSZZ Solidarność w Gdańsku.

Ulubione ()