Wsparcie kultury

02 Listopad 2015

Dni Austrii, Kraków 23-03.11.2015

W dniach 23 października – 3 XI 2015 odbywały się Dni Austrii: spotkanie z austriacką literaturą, muzyką, sztuką, fotografią i filmem; wydarzenia kulturalne miały miejsce w Krakowie oraz w Sosnowcu, Bielsku Białej i Gorlicach. Program powstał dzięki współpracy Konsulatu Austrii w Krakowie z organizatorami poszczególnych wydarzeń.

Georg Trakl jest uważany za jednego z najważniejszych poetów niemieckojęzycznych XX wieku. Tematem jego twórczości był sens istnienia, śmierć, zniszczenie i przemijanie. Urodził się 3 lutego 1887 r. w Salzburgu. Twórczości Trakla poświęcony był ostatni wieczór Dni Austrii 2015 – premiera książki Trakls Krieg. Wojna Trakla Krzysztofa Maćkowskiego i Janusza Miki. Wydawnictwo jest podsumowaniem kwietniowego festiwalu TRAKL-TAT. Inspiracje i Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Georga Trakla. W spotkaniu udział wzięli m. in.: prof. Marek Karwala i Paulina Pidzik – juror i laureatka Konkursu.

Georg Trakl z zawodu był farmaceutą i do wybuchu I. wojny światowej pracował w Innsbruku. Jako porucznik armii austro-węgierskiej został wysłany na front, gdzie służył w kolumnie sanitarnej. Dotarł ze swoim oddziałem do Galicji Wschodniej, w okolice Limanowej, a potem, pływał po Wiśle na statku „Goplana” w rejonie Tarnobrzega i Sandomierza. Codzienny kontakt z ciężko rannymi i umierającymi żołnierzami wywołał u Trakla głęboką depresję. Leczył się z niej w Krakowie w szpitalu przy Wrocławskiej, gdzie zmarł po przedawkowaniu kokainy, w nocy z 3 na 4 listopada 1914 r. Nie doczekał więc ostatecznego upadku cesarstwa, który przewidywał w swoich na wskroś dekadenckich i katastroficznych utworach. Czytaj: Poeta mroku i śmierci Janusza Miki (str.9-10)


Ulubione ()